Poanta raščišćavanja je da nam ostanu one stvari koje mi zaista i koristimo. Tu je ključ ovog ‘Zašto mi ne ide organiziranje?’ upravo zbog toga jer se organiziraju stvari koje se uopće ne koriste, koje su ispunile svoju svrhu i kojima je vrijeme da napuste vaš dom.
Često se susrećem sa vašim pitanjima, ali i izjavama kako vam jednostavno organiziranje ne ide. Dva su primjera kako to ne ide.
Prvi se odnosi na situacije kada krenete nešto raščišćavati, premještati i stanete, ne ide dalje.
Drugi primjer je da imate sve potrebne organizatore; kutije, posudice i sl., sve posložite, a s vremenom se sve skoro vrati u prvobitno stanje i opet niste zadovoljni.
Tajna uspješnog organiziranja krije se u dvije stvari. Prvo je dobro i kvalitetno raščišćavanje, a drugo je dobar plan za organiziranje, odnosno plan za novi raspored.
Dobro raščistiti bi značilo svaki predmet uzeti u ruke i vidjeti, zapitati se, koristimo li ga, ako da koliko često, ako ne, razmislimo o tome da ga proslijedimo dalje. Nije to uvijek baš lako i znam iz iskustva da je lakše kada imate podršku, kada je fizički prisutan netko do vas tko vas može pogurati i podržatii u tome da predmet zaista i ide dalje, da pronađe novi dom.
No, dakako to ne znači da ne možete sami. Ja sam sigurna da možete, ali možda još uvijek dovoljno jako ne želite ili niste pronašli svoj model raščišćavanja. Ne treba ništa forsirati jer raščišćavanje i organiziranje životnog prostora ne bi trebalo biti stresno, već oslobađajuće.
Poanta raščišćavanja je da nam ostanu one stvari koje mi zaista i koristimo. Tu je ključ ovog ‘Zašto mi ne ide organiziranje?’ upravo zbog toga jer se organiziraju stvari koje se uopće ne koriste, koje su ispunile svoju svrhu i kojima je vrijeme da napuste vaš dom.
Organiziranjem stvari koje ne koristimo mi zapravo oduzimamo slobodan prostor stvarima koje koristimo. Uskraćujemo sebi mogućnost da stvari koje koristimo izložimo i spremimo na način da su pregledne i lako dohvatljive.
Kako bi premili dobar plan potrebno se prvo upoznati sa onim što organiziramo. Uzmimo za primjer kuhinju. Poslikamo sve ormariće izunutra i kuhinju u krupnom planu izvana te uzmemo dimenzije ladica i polica. Upravo je to isti način kao što se i sama upoznajem sa vašim kuhinjama prije organiziranja.
Zašto je ovo bitno?
Zato da dobijemo predodžbu o tome kako ona sada zapravo izgleda jer zaista sama vanjština kuhinje ništa ne govori o njoj.
Također, sigurna sam da nitko od vas nikada nije pootvarao sve ormariće odjednom i gledao iz daljeg onako i promatro što se sve to unutra nalazi (što je i logično da niste jer nemate inače vremena za to i zašto bi to inače radili :)). Kuhinja je mjesto u kojem se stvari izvršavaju i obavljaju, ne zadržavamo se, osim dok kuhamo , a i tada radimo, te sigurno ne razgledavamo po policama i ladicama.
Ako želite svoje kuhinju dovesti u red na način da vam je sve pri ruci, pregledno i funkcionalno, da znate čega i koliko imate, potrebno je pristupiti prvo upoznavanju.Ovo vrijedi naravno i za bilo koji drugi dio doma; ormari, regali, komode i sl. Nakon upoznavanja, trebalo bi složiti okvirni plan gdje što staviti. Kako bi napravili plan , moramo imati neku ‘podlogu’ u smislu nekih standarda i smjerinca.
Za kuhinju, jedna od njih je svakao zoniranje odnosno podjela kuhinje na zone (zona za pripremu, za kuhanje, za čišćenje, za doručak i dr.), dalje praktičnost u iskorištavanju dubokih ladica, dubokih polica, mogućnost dodavanja novih polica i slično. Uglavnom, radi se o kompleksnom pristupu, a sigurna sam da ste već dosta toga pohvatali ako ste duže na profilu @organiziraj_se_i_ti_s_mari 🙂
Isto takav plan gdje što smjestiti važi i za ormare, regale i dr. Osmislimo plan prema kategorijama proizvoda koje nam se tu nalaze te prema učestalosti upotrebe, ako se nešto koristi češće, dodjeljujemo mu mjesto što bliže i obrnuto.
Iskustvo mi je nebrojeno puta potvrdilo da se ostatak plana (detalji) iskristalizira tijekom samog organiziranja. To je u jednu ruku i čar organiziranja jer dok nije gotovo ne znaš 100% kako će izgledati završni organizirani “proizvod”. Ovaj dio naročito ističem za kuhinje dok je kod ormara, regala i komoda situacija dosta jednostavnija, pa se u 90% slučajeva ostvari zacrtani plan.
Ukoliko imate želju za organiziranjem, svakako bi vam preporučila da ne žurite sa realizacijom. Ukoliko vas muči samo jedna dvije ladice, u redu, krenite, potražite potencijalno rješenje i isprobavajte. Ukoliko je situacija zahtjevnija u smislu da ćete morati malo po malo cijeli sadržaj kuhinje izvaditi van i presložiti, tada ne žurite. Potražite primjere, savjetujte se i samo polako.
Nikako vam ne preporučujem da izvadite sve van (ovo jedino za one koji smatraju da su im izazov jedna do dvije ladice, a žele ostatak ormarića malo počistiti i presložiti unutarnje postojeće stanje. Ono od čega možete odmah krenuti to je lagano raščišćavanje. Doslovno ladica po ladica, polica po polica, pregledati i ukloniti ono što se ne koristi. Malim koracima do velikog rezultata.
Ako i dalje misliš da ti ne ide organiziranje, vjerojatno je vrijeme da stvarno kreneš sa raščišćavanjem.
U idućoj blog objavi više ćemo pričati o načinima raščišćavanja.
Mari