Htjela sam pronaći način na koji možemo na tjednom i mjesečnom nivou pratiti i sve godišnje aktivnosti i rasporediti ih tako da se rasterti vrijeme pred blagdane i u proljeće.
Znam da svi volimo gotove planove čišćenja koje onda samo krenemo primjenjivati u našem domu. To nam je najjednostavnije, a vjerojatno i ne razmišljamo preduboko o tome jer bitno da je plan. Ono što se može desit nakon nekog vremena je da postanemo frustrirani i pošaljemo k vragu i planove i čišćenje i kuću i sve 🙂 Nakon toga se vraćamo na staro, održavamo relativno ok stambeni prostor, tu i tamo (u PMS-u) odvalimo pola kuće čišćenjem, a dušu ispustimo u proljetnom i predblagdanskom čišćenju.
Jedna jako bitna stvar i činjenica; ne pišem ja ovo sa propovjedaonice, “been there, done that” 🙂
Upravo zbog gore navedenih stvari već sam se i prošle godine počela malo dublje baviti čišćenjem, ne zato jer ga volim, već sam htjela pronaći načine kako da izbjegnem velika čišćenja i akcije, a da uvijek bude nekako optimalno čisto, da nema zapuštenih dijelova. Htjela sam pronaći način na koji možemo na tjednom i mjesečnom nivou pratiti i sve godišnje aktivnosti i rasporediti ih tako da se rasterti vrijeme pred blagdane i u proljeće.
Tako sam na primjer pratila koliko dana mi neke stvari u domu mogu izgledati čisto bez da ih čistim i to one koje me najviše nerviraju i koje ne volim čistiti.. 🙂 To su bili tuš kabina, podovi i umivaonik sa ogledalom. Otkrila sam granične dane čistoće za njih i odredila svako koliko dana ih moram čistiti. Cijelu priču o tome i detaljno pojašnjenje imate u tekstu “Očisti dok je čisto”
Ovakav plan već dugo je na listi i zbog mene same jer mi treba, a vi ste mi bili dodatna motivacija i misleći na to da posluži i drugima (vama) prilagodila sam koncept.
Da prijeđemo na konkretno planiranje. Mislim da je bitno prije ispunjavanja same tablice obratiti pažnju na neke stvari pa sam vam ja to razdjelila na korake. Vjerujem da će se prateći korake sve bolje posložiti i da će plan na duge staze bolje funkcionirati.
Prvo bi trebali odraditi nekoliko predradnji kako bi plan postao i ostao dugoročno u našim životima. Bilo bi najbolje pratiti sljedeći redosljed:
Koje su vaše kritične toče, ono što je vidljivo i što se redovno onečisti, a smeta vam?
Kod mene je to (kao što sam gore napisala) pod (kuhinjski posebno), umivaonik i ogledalo te tuš kabina. Kada odredite kritične točke, morate ustanoviti njihove granične dane čistoće da bi utvrdili koliko ih često morate čistiti.
Npr. jeste li se ikada zapitali koliko dana je potrebno da vam se tuš kabina zaprlja, tj. koliko dana može izdržati da izgleda čisto, bez čišćenja? kod mene je to 6-7 dana, tj sedmi dan je granični dan kada još uvijek izgleda čisto i tada je treba obavezno oprati kako bi izbjegli da počne izgledati prljavo. Ok znači tuš kabinu bi trebala prati svakih 7 dana te sam je ubacila na popis Jednom tjedno. Za umivaonik i ogledalo sam zaključila da bi ih trebala oprati svaki drugi dan pa sam ih stavila na popis Tri puta tjedno.
Granične dane čistoće bitno je odrediti za stvari koje su tiču tjedne baze čišćenja, a za ostale već znate procijeniti kada bi ih bilo dobro očistiti. Recimo, primjer za kuhinjsku napu, nju baš želim redovno održavati i bitno mi je da se ne skupi previše masnoće i zato sam je stavila na popis Četiri puta godišnje.
Nakon što ste razmislili o kritičnim točkama i vidjeli koliko vam dana treba da se zaprljaju, možete krenuti popunjavati prve popise aktivnosti čišćenja raspoređene na tjednoj, mjesečnoj i godišnjoj bazi. Imajte na umu sve prostorije u domu (a i izvan njega – garaža, podrum). Kako bi vam bilo lakše krenuti, možete pogledati i moj primjer popisa sa konkretnim aktivnostima, čisto da vas podsjeti i asocira na vaše.
SVOJ PREDLOŽAK PREUZMI OVDJE
Također, za dodatnu inspiraciju, možete pogledati i primjer Petrinog popisa i plana ovdje, a svakako vam preporučujem da pročite i njene Blog objave na teme čišćenja na ovom linku
Popis aktivnosti za čišćenje sa planom za inspiraciju možete pogledati i kod Ivane, na profilu @idemo_redom
Imajte stalno na umu jednu bitnu činjenicu, a to je da smo svi drugačiji i živimo u različitim domovima i u različitim “postavama”. Također nije isto ako netko radi od kuće ili ga nema cijeli dan kod kuće, imamo li djecu, ljubimce ili ne itd. Prema tome odredite vaš tjedni tempo čišćenja.
Moj plan čišćenja odgovara zahtjevima mog kućanstva i mojim mogućnostima. Trenutno imam određene utorak, četvrtak i subotu za čišćenje. Uto. i čet po 1h i u subotu 1,5 h. U te dane rasporedim stvari tako da me ne dočeka u jednom danu to sve. Dnevne aktivnosti i ne volim upisavati u plan jer mene osbno to demotivira i to su već neke rutine za koje mi ne treba napomena (napravit krevet, upalit perilice, skupit/složit rublje, pomest po potrebi..) To su najčešće stvari zbog kojih nam se neće dogoditi neki veliki zaostaci ili zaprljanja i svakako ih odradimo u hodu. (Vi odredite što vas motivira; ako vas motivira i taj dnevni, vi i te aktivnosti upišite).
Hoćete li čistiti svaki dan po jednu prostoriju, ili svaki drugi dan i dva puta tjedno, to morate sami odrediti i budite realni. U biti, plan će vam sam pokazat jeste li pretjerali pa onda smanjite tempo ako ne ide. Mijenjate dok ne nađete što vam najviše odgovara.
Koliko ćete vremenski izdvojiti za čišćenje? Razmislite ovdje i o tome što vas motivira. Ja recimo volim raditi “u šucu” pa sam sebi zadala sat vremena čišćenja i to me motivira. Ono što je prebitno ovdje je to vremensko ograničenje. Postavite ga svakako, ono nas ubrzava i održava fokus da čistimo ono što smo i zapisali ,a ne da se razbacamo ne više stvari pa na kraju izgleda da nismo ništa očistili, a vrijeme ode.
Godišnji plan čišćenja služi nam da aktivnosti koje smo zapisali u popisu u stupcima Godišnje raspodjelimo tijekom godine na način da rasteretimo predblagdansko vrijeme i vrijeme proljetnog čišćenja. Pokušajte ih rasporediti na način da budu maksimalno 4 u jednom mjesecu (kako bi ih kasnije mogli raspodijeliti po jednu aktivnost tjedno u mjesecu). Kod aktivnosti koje se upisuju više puta godišnje dobro je označiti kućicu jer tako znamo koliko nam ih je još ostalo za rasporediti.
SVOJ PREDLOŽAK MOŽEŠ PREUZETI OVDJE
Mogli bi reći da je ovo glavna tablica, iako bez svih prethodnih koraka njeno popunjavnje neće garantirati dugoročnost. Dakle, nakon što smo popunili popise aktivnosti i raspodjelili godišnje aktivnosti u tablicu, krećemo sa ispunjavanjem ove.
Prvo ispunjavamo desni stupac sa popisima. Upišemo glavne tjedne aktivnosti (kritične točke i ostalo što vam je bitno odraditi), prepišemo mjesečne i na dnu upišemo godišnje aktivnosti za taj mjesec.
Tek kada smo popunili popise krećemo sa ispunjavanjem plana. Upisujemo prvo tjedne aktivnosti prema tempu čišćenja koji smo sebi definirali. Na to dodajemo mjesečne i godišnje. Bilo bi dobro da ove obaveze koje su jednom mjesečno uvijek obavljate u istom tjednu kako bi lakše održali ritam.
Godišnje aktivnosti možete rasporediti po tjednima ili opet kako vama odgovara (zato su i stavljene maksimalno 4 mjesečno kako se ne bi opteretio mjesec). Ako vam se u nekom periodu oslobodi vrijeme vi uvijek ove godišnje aktivnosti možete odraditi i skupa. Sve kako vama odgovara i kako imate vremena.
Naravno da plan čišćenja ne može proći bez jednog organizacijskog dijela, jer ipak je sve u službi organiziranog doma, a jedna mala navika temelj je njegova održavanja.
U svakom danu ćete primjetiti da imate jednu fiksiranu aktivnost koju sam vam ja zadala i koja je temelj svakog plana – vraćati stvari na svoje mjesto. Možete je ostaviti kao večernju 10 minutnu aktivnost. Dom je zaista puno lakše održavati kada se uvede ova kratka navika.
SVOJ PREDLOŽAK MOŽETE PREUZETI OVDJE
Na kraju, još jedna bitna točka je ta da je svaki plan tako i ovaj koji napravite vodilja koja vam omogućava da imate uvid u sve aktivnosti koje vas očekuju i da je skroz u redu mijenjati plan i preskati ga prema potrebi i situaciji, a najvažnije je da se imate gdje vratiti. Plan je okvir, vodič i tu je da nam olakša, a ne da nam oteža. Ne bi smjeli dopustiti da nam stvara presing, a ako se to i dogodi onda bi bilo dobro smanjiti tjedni tempo. Kad jednom napravimo plan, on je tu da se prilagođava nama, a ne mi njemu. Zato bi ga trebali prilagođavati našim potrebama i promjenama.
Ok, sad vam mogu i priznati da je ovaj plan proizašao iz mog neobožavanja čišćenja i lijenosti po tom pitanju, ali isto tako u njega i u cijeli ovaj koncept je uloženo jako jako puno vremena. Nadam se da će mi se vratiti uštedom u čišćenju, a također se nadam da ćete se vi odvažiti i probati. Čekam vaše kritike i pohvale, s metlom u ruci , hehe
Pa eto dok ne stigne teta čistilica, zavrni Mari rukave 🙂
A i kad dođe, znat ćemo što je na redu za čišćenje 🙂
Hvala na čitanju !
Mari
P.S. ako vas zanima i plan jelovnika, može se preuzeti pretplatom na newsletter na dnu ove stranice 🙂
2 Comments
Hvala :*
Hvala tebi na čitanju! Nadam se da će ti poslužiti ovi primjeri i predlošci 🙂