Početak svake (ne)organizacije kreće sa samim planiranjem stambenog prostora i unutarnjim uređenjem. Razgovarala sam na tu temu sa dizajnericom Katarinom iz studija KKDesign kako bi podijelila sa vama što više korisnih savjeta koji se mogu primjeniti na samom početku uređanja doma, a koji nam postaju trajna baza za dobro organiziran i skladan dom.
Smatram da je ova tema jako bitna i zato sam htjela podijeliti s vama informacije iz “prve” ruke.
2 glavna savjeta za organizaciju prostorija u stanu
Organizacija stana prema mjeri klijenta uvelike će ovisiti o kvadratima. Ako pričamo o organizaciji prostorija prije svega vodimo računa o broju članova obitelji pa ćemo prema tome odrediti poželjan broj spavaćih soba. Ovisno o navikama klijenta naglasak ćemo staviti na prostoriju u kojoj se najčešće boravi. Nekima je to kuhinja, nekima dnevni boravak dok pojedinci vole i prostrana kupatila. Posao dizajnera je uskladiti želje klijenta sa mogućnostima prostora, te uz stručno znanje zadovoljiti sve tehničke uvjete.
Prvi bi svakako bio orijentacija prostorija. Ako je moguće uvijek ćemo dnevni boravak postaviti na jug, a sobe na sjever. Poanta je da prostorije u kojima boravimo tokom dana orijentiramo tako da imamo što više dnevnog svjetla.
Drugi savjet bi bio svakako odvojiti dnevni dio od spavaćeg (hodnikom ili prostorijom kao što je wc, ostava ili slično) te također nastojati odvojiti ulazni prostor od glavnog ako je to moguće. Ulaskom u stan unosimo sa sobom prašinu iz vana pa je poželjno da ulaz bude odvojena prostorija, a ako nema dovoljno prostora može ga se odvojiti nekim komadom namještaja koji će ujedno poslužiti za spremanje obuće i jakni.
Kako nam izbor namještaja može pomoći da osiguramo kasnije veću skladnost i urednost tj.bolju organiziranost u domu?
Namještaj kao što su kuhinja i ormari najbolje je raditi po mjeri. Tako ćemo iskoristiti maksimalno prostor prema našim potrebama i željama jer je važno da svaka stvar ima svoje mjesto. Pa ćemo tako prilagoditi kuhinju našim navikama, posuđu i ostalom sadržaju. Vrlo su praktične izvlačne košare za boce ili u gornjim elementima za začine. Također imamo visoke izvlačne košare koje nam mogu poslužiti za urednu organizaciju hrane. Izbjegavala bi otvorene police u kuhinji radi nakupljanja masnoće i prašine. Također, uvijek savjetujem korištenje otpornih materijala poput arkila, radi lakšeg čišćenja i održavanja.
Kod garderobnih ormara važno je dobro organizirati unutrašnjost kako bi ga lakše održavali urednim. Vješanjem odjeće stvaramo preglednost, ali je važno da nam dio za vješanje ne bude preuzak da nebi na kraju sve bilo skučeno. Uvijek je dobro ormare raditi od poda do stropa, kako bi izbjegli nakupljanje prašine na vrhu. U gornjem dijelu ormara možemo ostaviti prostor za sezonsku odjeću ili posteljinu. Zatim u srednji dio rasporedimo mjesta za vješanje ili police. Duboke police u ormarima mogu nam poslužiti da u zadnjem dijelu slažemo jednu sezonu odjeće, dok prednji dio koji nam je bliži koristimo za slaganje odjeće koju nosimo. Ali najčešće sugeriram, ako imamo prostora, da napravimo poseban ormar za ono što slažemo na policu kako bi imali samo jedan red odjeće jer je na taj način urednije i preglednije, a takvi su ormari nešto plići i ne zauzimaju puno prostora. Također, u garderobne ormare planiramo i ladice, za donje rublje, čarape i slično.
Danas na tržištu imamo dosta opreme za garderobne ormare, pa tako možemo ugraditi police sa ugrađenim svjetlom, kako bi imali bolju preglednost, vješalicu za kravate, remenje, košare za čarape i sl. Ukoliko raspolažete sa dovoljno prostora, sugerirala bih vam da ne koristite klizna vrata, posebno kod uskih ormara, jer je preglednost mnogo bolja kada otvorimo “obične” zaokretne vratnice.
Kod namještaja za dnevni boravak uvijek je praktičnije postaviti više elementa koji su zatvoreni vratima ili ladicama, što zbog prašine, što zbog toga da si možemo unutar vratnica priuštiti mali nered 🙂 Također, nastojim uvijek unaprijed predvidjeti prostor i izlaze za kablove. Ako postoji mogućnost dobro je predvidjeti i ormar za perilicu za rublje . Na taj način kupaonica će izgledati urednije jer iza vrata ormara možemo sakriti perilicu, sušilicu, bojler, košaru za robu, deterdžente i slično.
Kako izborom materijala i boja možemo osigurati skladan izgled prostora?
Ako želimo uredan dojam u interijeru najbolje je birati prirodne materijale ,svijetle i pastelne tonove. Kod radnih i pokrovnih ploča najbolje je koristiti drveni dekor u matiranoj varijanti jer se na njemu najmanje vide nečistoće i prašina 🙂 Visoki sjaj, staklo i ogledalo definitivno su najosjetljiviji materijali. Također isto vrijedi i za podne obloge. Drveni dekor unosi toplinu u prostor te na taj način “razbija sterilnost” bijelih zidova , također taj dekor možemo zamijeniti i nekim drugim prirodnim materijalom poput cigle ili kamena.
Tkanine bi sugerirala u prirodnim toplijim tonovima, od smeđe do boje pijeska, preko toplije sive. Ukoliko želite unijeti boju u vaš interijer najbolje je to uraditi decentno i umjereno. Dekorativni jastuci, dekice, stolnjaci, zavjese, sve su to stvari koje mijenjamo sezonski i s njima možemo promijeniti cijeli ambijent. Zato uvijek savjetujem da se držimo neutralne baze i igramo se sa detaljima u boji, kako bi prostor bio skladan.
Što bi savjetovali onima koji samostalno opremaju dom?
Ako niste u mogućnosti angažirati stručnjaka, savjetovala bi vam da prije nego što krenete u opremanje ili adaptaciju obavezno napravite plan, kako za razmještaj prostorija tako i za namještaj.
Postavite sebi sljedeća pitanja: Što mi je najbitnije u stanu? Kako se želim osjećati? Gdje provodim najviše vremena? Kakvo posuđe imam? Vješam li odjeću ili je više slažem na police? Što mi se ne sviđa u sadašnjem stanu? Što želim promijeniti? Jako je važno znati što želimo. Zato prije ikakve kupovine budite sigurni u vaše želje.
Još jedna stvar, prilikom kupovine namještaj posjetite trgovine specijalizirane za namještaj po mjeri. Tamo su prodavači većinom projektanti i ponudit će vam dobra i korisna rješenja za vaš prostor. S prodavačem iskomunicirajte vaše navike i želje kako bi on za vas napravio najbolji posao.
Zahvaljujem mojoj gošći Katarini što je izdvojila vrijeme i podijelila s nama ove korisne savjete. Nadam se da će vam navedene smjernice poslužiti, a još mnogo korisnih savjeta vezano uz uređenje interijera možete pronaći na Katarininom blogu i Instagram profilu.
Moj savjet za kraj je da napravite popis svih stvari koje će ‘živjeti’ u vašem domu, od fena za kosu do metle i čačkalica te im pokušajte odmah dodijeliti mjesta gdje ćete ih držati. Ujedno će vam to i pomoći da dobijete predodžbu koliko ćete stvari unijeti u vaš dom.
Dakle, ne zaboravite popis.
Mari